رازهای پرچم پادشاهی عربستان سعودی

دسته بندی مقالات
1401.08.05
پیشینه استفاده از پرچم در بین قبایل، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز می‏‌گردد. هر […]
راز پرچم پادشاهی عربستان سعودی

پیشینه استفاده از پرچم در بین قبایل، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز می‏‌گردد. هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از آن توسط چه کسی و یا در چه زمانی بوده، اما واضح است که پرچم به دلیل اینکه نماد همبستگی لشکر بوده، یکی از اهداف دشمن برای از بین بردن پرچم ‏دار و به زمین انداختن پرچم برای تضعیف روحیه جنگاوری لشکر مقابل محسوب می شده است.

با پیدایش دولت-ملت‌ ها، نقش پرچم ‌ها اهمیت بسیار پررنگی یافتند و به طوریکه جایگاه برجسته‌ تری در عرصه‌ ی سیاست پیدا کردند. در حال حاضر 193 کشور در جهان وجود دارند که همگی دارای نمادی به نام پرچم برای ابراز هویت خود هستند.

بسیاری از کشورهای استقلال ‌یافته پرچم ‌هایی را بر اساس ایدئولوژی و رویکرد احزاب سیاسی یا گروه‌ هایی که استقلال آن کشور را به ارمغان می آورد، طراحی و استفاده میکنند. امروزه پرچم هر کشور به عنوان یک نماد بسیار پرمعنی و بیانگر هویت، تاریخ، فرهنگ و فلسفه‌ ی هر کشور، در ایجاد همبستگی و اتحاد شهروندان، قومیت‌ ها، پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، مناطق جغرافیایی و اجتماع های فرهنگی مختلف ملت‌ ها نقش بسیار مهمی ایفا می ‌کنند.

با توجه به اهمیت ویژه پرچم، مردم هر کشور پرچم را عزیز و گرامی دانسته و حتی در حال حاضر در بسیاری از کشورها یک روز در سال را به‌ عنوان روز پرچم ملی جشن می گیرند.

پرچم عربستان سعودی

پرچم با کیفیت کشور عربستان سعودی

پرچم عربستان و رازهای نهفته در آن:

عربستان سعودی Saudi Arabia با نام رسمی پادشاهی عربی سَعودی (به عربی: المملکة العربیة السعودیة) بزرگترین کشور در باختر آسیا است. و جایگاه ‌های مهم دینی مسلمانان هم ‌چون کعبه، قبرستان بقیع، مسجد النبی و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جا دارد.

پرچم عربستان سعودی برای اولین بار در 1973 به رسمیت شناخته شد. این پرچم دارای زمینه سبز رنگ – سبز به عنوان رنگ سنتی اسلامی و رنگ مورد علاقه حضرت محمد(ص)، و با جمله عربی “لااله الا الله محمدرسول الله” و یک شمشیر افقی که سمت چپ گرفته شده است، به عنوان نماد عدالت و نشان عبدالعزیز بن سعود به عنوان اولین پادشاه عربستان سعودی است. نکته جالب در مورد این پرچم این است که استفاده از آن تنها در مراسم های رسمی و یا اهداف رسمی مجاز است!

پیشنهاد مطالعه: نقش پرچم ها در مراسم دیپلمات و سیاسی

همچنین به عنوان پرچم استان و نشان جنگ و نشان استان و نشان نیروی دریایی شناخته می شود و دارای تناسب ۲:۳ با زمینه سبز می باشد.

رنگ شناسی نیز می تواند مهم باشد در شناخت پرچم ها. رنگ سبز؛ نشانه ‌ی امنیت، امید و جوانى، سرسبزى و آرامش است.

سبز، در اسلام، نشانه ‌ی ایمان و عقیده در دین، توکل به خدا، بقا و جاودانگی و همچنین نشانه ‌ی روز قیامت است. و به طور سنتی، رنگ دین اسلام نیز محسوب میشود. که کشور عربستان از قاعده ی استفاده از رنگ سبز مستثنی نمی باشد مانند برخی کشورهای دیگر از جمله ایران، افغانستان، جمهوری آذربایجان و… .

پرچم عربستان

Saudi Arabia Flag

پرچم عربستان در طول تاریخ

تاریخچه بیرق عربستان از زمان امویان و عباسیان تا کنون

پرچم خلافت اموی (661-750) پرچم خلافت عباسی (750 - 1517)

پرچم کشور عربستان از سال 1835 میلادی تا 1921 میلادی

بیرق عربستان از سال 1835 تا 1921

 

گردآوری شده توسط: طهران پرچم