پرچم هر کشور در چه جاهایی بکار میرود

دسته بندی ها : مقالات 14 ژوئن 2020 Tehranflag
کاربرد پرچم

پرچم واژه ‌ای است ترکی که دارای معنای گوناگونی نظیر زبانه‌ آتش، گیسو، کالکل و نوعی گاو کوهی است. اما در اصطلاح،‌ به تکه ‌ای پوست یا پارچه اطلاق می ‌شود که معمولا دارای نقوش و رنگ ‌های مختلف است و به عنوان یکی از نمادهای اصلی برای تشخیص اقوام، ملت‌ ها و دولت ‌ها به کار می ‌رود. در زبان فارسی معادل  این واژه کلمه «درفش» است و در زبان عربی کلمات «علم، رایت و لواء» است.

میتوان گفت که پیشینه ی استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح، به روزگار باستان باز می‏‌گردد. و آن گونه که از منابع تاریخی بر می‌‏آید، تمدن ‌های گوناگون، شرق و غرب از آن استفاده می کرده اند، هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از پرچم توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است.

مشاهده محصولات طهران پرچم: سفارش پرچم با طرح دلخواه

امروزه رنگ‌ هایی که در پرچم ملی کشورها به کار برده می ‌شود، معانی و مفاهیم متفاوتی را بیان می‌ کنند، ولی با این وجود می ‌توان وجوه مشترکی را در رنگ پرچم برخی از کشورهای جهان یافت. همچنین در پرچم ملی کشورها علاوه بر رنگ ‌ها، از برخی علائم و نشانه ‌ها نیز استفاده می ‌شود و دلیل این امر وجود سربازان در جریان جنگ های بزرگ تاریخی است، که برای شناساندن خود به دیگران، علائم و یا نقش‌ هایی را روی سپرهای خود ترسیم می نمودند. که این علائم کم کم برای پرچم ها به کار گرفته شد.

پرچم کشورها در چه جاهایی به کار میرود؟

فلسفه پرچم

پرچم؛ یک تکه پارچه است (اغلب مستطیل و یا چهار گوش) با طراحی متمایز و رنگ های متنوع که از آن به عنوان یک نماد و هویت و یا برای تزیین استفاده می شود. همچنین از اصطلاح پرچم برای اشاره به طراحی گرافیکی و یک ابزار کلی برای سیگنالینگ ابتدایی و شناسایی بهره میبرند، به ویژه در محیط هایی که ارتباطات چالش برانگیز است (مانند محیط های دریایی، جنگ ها، مجلس سران و قبایل و …). در واقع پرچم ها نشان می دهد که ما به یک جامعه ، سازمان یا کشور تعلق داریم و دارای عقاید، اهداف، قوانین و مقررات مشترک هستیم. نکته مورد نظر این مقاله این است که اصلا پرچم ها از گذشته تا کنون در چه مواردی استفاده شده اند و چرا مردم شروع به استفاده از آن کردند؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال ها برسیم…

پیشنهاد مطالعه: در چه مراسم هایی از پرچم ایران استفاده میشود

مهمترین کاربرد پرچم ها از گذشته تا به امروز

همانطور که میدانید، پرچم ها نمادهای ملی هستند و هر کشوری دارای یک پرچم خاص به عنوان نماد ملی خود است که اغلب دارای یک عنصر طراحی بوده و پرچم ها با اشکال و اهداف مختلف به عنوان استاندارد، آگهی ها، نشان ها، آویزها (یا پرچم ها)، پکن ها، گیدون ها و برج ها شناخته می شوند. در ادامه می خواهیم به برخی از کاربردها و تغییر و تحولات پرچم ها از گذشته تا به  امروز بپردازیم.

 • تحقیق و بررسی ها حاکی از آن است که اصل استفاده از پرچم ها زیاد مشخص نیست اما احتمالات این را بیان میکنند که در ابتدا، پرچم ها عمدتاً در جنگ ها به عنوان نشان و معیارهای میدانی کاربرد داشتند و تا حدی به عنوان نشان رهبری از آن بهره می بردند تا بتوانند دوست و دشمن را شناسایی کرده و وسیله ای باشد برای نقاط تجمع سربازها و یا در قرون وسطی از آن برای شناسایی شوالیه ها که نمادی روی سپر نقاشی شده بود بهره میبردند. است. همچنین دولت شهرهایی از قبیل کنفدراسیون سوئیس قدیم نیز شروع به استفاده از پرچم ها به عنوان علائم میدانی کردند. و بعد از آن استفاده از پرچم های هنگ برای واحدهای منفرد در دوره اوایل مدرن نیز معمول شد.
 • دیگر کاربری پرچم ها در گذشته برمیگردد به قرن های دور که مردمانی خاص وجود داشتند که نمادهای خود را با استفاده از نوارها، تزئینات چرمی و یا ابریشمی روی نیزه ها نصب می کردند تا گروهشان از دیگر گروهها متمایز شود و به اصطلاح برای اعلام حضور خود و نشان دادن حاکمیتشان از پرچم استفاده میکردند.

 

 • از مهمترین کاربردهای پرچم، استفاده آنها به عنوان روشی برای ارتباط برقرار کردن و یا ابراز وجود و قصد در محل قرار، بین کشتی رانان بود. زمانی که کشتی ها برای حمل و نقل شروع به قایقرانی می کردند، پرچم بخش جدانشدنی کشتی ها بود و به مرور پرچم ملی در کشتی ها به پرچم های دریایی تبدیل شدند که ملیت کشور خود را حمل میکنند.
 • پرچم ها می توانند معنای تسخیر هم داشته باشند بدین معنی که به مرور زمان در شهرها نیز از پرچم ها بعنوان یک استثنا برای قانون گذاری استفاده میکردند مثلا شهرستان واتیکان در قرن هجدهم، پرچم خود را به اهتزاز در آورد تا به دیگران بفهمانند که آنها صاحب یک قطعه زمین هستند (اعلام مالکیت و تسخیر آن) و بر مردم و سرزمین خود بدون هیچ گونه دخالتی حکومت میکنند.

 

 • با همه ی اینها از محبوب ترین کاربردهای پرچم، نمایش نماد یک ملت یا کشور است. به همین دلیل بود که پس از تحولات سیاسی و اجتماعی، تولد پرچم ها و ملت های جدید در سراسر دنیا آغاز شد و برخی از پرچم های ملی به ویژه برای ملت های دیگر، کشورها یا نهادهای فرا ملی، در طراحی پرچم ها الهام بخش بوده اند. و پرچم ها دقیقاً مانند سایر هنرها به عنوان سنت و افتخار یک ملت به نمایش گذاشته شدند و روز به روز، با پیشرفت تکنولوژی با طرح ها و معانی و کاربردهای متفاوت امروزی پا به عرصه گذاشتند. برای مثال پرچم سازمان ملل که در روز آغازین شصت و پنجمین مناظره عمومی (مجمع عمومی در شهر نیویورک در 23 سپتامبر 2010) به اهتزاز در آمد. آرم و پرچم سازمان ملل (با یک جفت شاخه درخت زیتون و یک نقشه از جهان) بیانگر امیدها و رویاهای صلح و اتحاد برای مردم سراسر جهان است. یا پرچم های جنگ بدین معنی که چندین کشور از جمله ارتش انگلیس و نیروی دریایی سلطنتی (سفیر سفید) انگلستان (انگلیس بزرگ) و اتحاد جماهیر شوروی دارای پرچم های منحصر به فردی هستند که به جای پرچم ملی توسط نیروهای مسلح جداگانه به اهتزاز درآمده اند. نیروهای مسلح سایر کشورها (مانند ایالات متحده یا سوئیس) از پرچم ملی استاندارد خود استفاده می کنند، علاوه بر این، ایالات متحده در کنار پرچم ها و مهرهای طراحی شده از سنت طولانی برای هر یک از شش خدمات نظامی / زیرمجموعه های نظامی خود در وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده استفاده میکند.
 • از دیگر کاربردهای پرچم میتوان به استفاده از آنها به عنوان پرچم مذهبی مثلا پرچم محرم (که می توانند نقش های مختلف در دین های گوناگون داشته باشند)، استفاده از پرچم در ورزش ها و مسابقات ورزشی، بهره گیری از آنها بعنوان پرچم دیپلماتیک، استفاده از پرچم ها برای نمایش تیم و مجموعه کاری، برند و تجارت و … اشاره نمود.

پرچم هر کشور در چه جاهایی بکار میرود

 

فلسفه استفاده از پرچم:

امروز پرچم هر کشور به عنوان یک نماد؛ بیانگر هویت، تاریخ، فرهنگ و فلسفه ‌ی هر کشور، در ایجاد همبستگی و اتحاد شهروندان، قومیت‌ ها، پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، مناطق جغرافیایی و اجتماع ‌های فرهنگی مختلف ملت‌ ها میباشد و نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

پیشنهاد مطالعه: یک شرکت به چه پرچم هایی نیاز دارد

همچنین نام، پرچم و نشان هر کشور میتواند نشان دهنده انگیزه ها و آرمان های آن کشور باشد. که هر کشور با ترکیبی از رنگ های مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می‌ رود.

موارد استفاده از پرچم

 

پرچم ها در نگاه عموم مردم نیز نمادی از قدرت و اتحاد به حساب می آیند؛ اهمیت پرچم در نگاه عموم مردم نه به خاطر پارچه آن است و نه رنگ و نقش آن، بلکه پرچم از دید همگان نمادی از قدرت و اتحاد آن گروه یا سپاه است که بایستی به آن احترام گذاشته شود و جایگاه آن حفظ شود. که این اهمیت و منزلت پرچم در پرچم ‌داری نیز تبلور پیدا کرده است و در دوران اسلامی، کسی که به عنوان صاحب پرچم سپاه انتخاب میشود، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط: طهران پرچم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. سیدمحمدمرادی گفته :
  10:29 2020/07/22

  باید گفت پرچم یک کشور هویت مردم اون کشوره. مطلب جالبی بود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

:واحد سفارشات

نشانی و شماره تماس های طهران پرچم

دفتر مرکزی: تهران، خیابان پیروزی، خیابان نیروی هوایی

کارخانه: تهران، بزرگراه امام رضا(ع)، شهر فرون آباد، خیابان مقداد، انتهای خیابان چراغعلی، کوچه یاس نه غربی، پلاک ۹

۰۲۱-۳۳۴۸۴۷۳۲  –   ۰۲۱-۳۳۴۸۴۷۳۳