لوگو طهران پرچم

پرچم ها چه کاربرد و اهمیتی دارند؟

دسته بندی ها : مقالات 25 خرداد 1399 Tehranflag
کاربرد پرچم

پرچم واژه ‌ای است ترکی که دارای معنای گوناگونی نظیر زبانه‌ آتش، گیسو، کالکل و نوعی گاو کوهی است. اما در اصطلاح،‌ به تکه ‌ای پوست یا پارچه اطلاق می ‌شود که معمولا دارای نقوش و رنگ ‌های مختلف است و به عنوان یکی از نمادهای اصلی برای تشخیص اقوام، ملت‌ ها و دولت ‌ها به کار می ‌رود. در زبان فارسی معادل  این واژه کلمه «درفش» است و در زبان عربی کلمات «علم، رایت و لواء» است.

میتوان گفت که پیشینه ی استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح، به روزگار باستان باز می‏‌گردد. و آن گونه که از منابع تاریخی بر می‌‏آید، تمدن ‌های گوناگون، شرق و غرب از آن استفاده می کرده اند، هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از پرچم توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است.

مشاهده محصولات طهران پرچم: سفارش پرچم با طرح دلخواه

امروزه رنگ‌ هایی که در پرچم ملی کشورها به کار برده می ‌شود، معانی و مفاهیم متفاوتی را بیان می‌ کنند، ولی با این وجود می ‌توان وجوه مشترکی را در رنگ پرچم برخی از کشورهای جهان یافت. همچنین در پرچم ملی کشورها علاوه بر رنگ ‌ها، از برخی علائم و نشانه ‌ها نیز استفاده می ‌شود و دلیل این امر وجود سربازان در جریان جنگ های بزرگ تاریخی است، که برای شناساندن خود به دیگران، علائم و یا نقش‌ هایی را روی سپرهای خود ترسیم مینمودند. که این علائم کم کم برای پرچم ها به کار گرفته شد.

چرا استفاده از پرچم امری مهم محسوب میشود؟

فلسفه پرچم

پرچم در زمان های خیلی دور نماد همبستگی لشکر بوده است، و یکی از اهداف دشمن؛ برای از بین بردن پرچم ‏دار و به زمین انداختن پرچم برای تضعیف روحیه جنگاوری لشکر مقابل محسوب میشده است. در بسیاری از جنگ‌ ها یکی از منصب‌ های مهم، «پرچم ‏داری» بوده‌ است، چرا که پرچم نشانی از هم بستگی در عمل و اتحاد در شعار بوده؛ به گونه‌ ای که هر گاه پرچم از دست پرچم‏دار می ‏‌افتاده، نوعی شکست و از هم گسیختگی برای لشکر به‌ شمار می‌ آمده‌ است.

اقوام، پیروان ادیان و دولت-ملت‌ های مختلف، در طول تاریخ برای ایجاد تمایز میان هویت خود با دیگران، از پرچم طراحی ‌شده برای باورهای خود استفاده کرده ‌اند. بیشترین تغییر و تحولات پرچم ‌ها برمیگردد به کارکردهای آن‌ ها در دریا. کشتی ‌ها پرچم‌ ها را برای شناسایی از فاصله ‌ی دور و بسیاری مقاصد دیگر استفاده میکردند.

پیشنهاد مطالعه: نقش پرچم ها در مراسم سیاسی

رفته رفته با پیدایش دولت-ملت‌ ها، پرچم ‌ها توانستند نقش و اهمیت بسیار پررنگی به خود بگیرند و از جایگاه برجسته ‌تری در عرصه‌ ی سیاست برخوردار شوند. به طوریکه در حال حاضر 193 کشور در جهان وجود دارند که همگی دارای نمادی به نام پرچم برای ابراز هویت خود هستند.

 

فلسفه ی استفاده از پرچم:

امروز پرچم هر کشور به عنوان یک نماد؛ بیانگر هویت، تاریخ، فرهنگ و فلسفه ‌ی هر کشور، در ایجاد همبستگی و اتحاد شهروندان، قومیت‌ ها، پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، مناطق جغرافیایی و اجتماع ‌های فرهنگی مختلف ملت‌ ها میباشد و نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

پیشنهاد مطالعه: یک شرکت به چه پرچم هایی نیاز دارد

همچنین نام، پرچم و نشان هر کشور میتواند نشان دهنده انگیزه ها و آرمان های آن کشور باشد. که هر کشور با ترکیبی از رنگ های مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می‌ رود.

پرچم ها در نگاه عموم مردم نیز نمادی از قدرت و اتحاد به حساب می آیند؛ اهمیت پرچم در نگاه عموم مردم نه به خاطر پارچه آن است و نه رنگ و نقش آن، بلکه پرچم از دید همگان نمادی از قدرت و اتحاد آن گروه یا سپاه است که بایستی به آن احترام گذاشته شود و جایگاه آن حفظ شود. که این اهمیت و منزلت پرچم در پرچم ‌داری نیز تبلور پیدا کرده است و در دوران اسلامی، کسی که به عنوان صاحب پرچم سپاه انتخاب میشود، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط: طهران پرچم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. سیدمحمدمرادی گفته :
    10:29 1399/05/01

    باید گفت پرچم یک کشور هویت مردم اون کشوره. مطلب جالبی بود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :