پرچم صلیب سرخ و هلال احمر

دسته بندی :مقالات 22 جولای 2020
اطلاعات در مورد صلیب سرخ هلال احمر یونسکو

باید گفت که شکل گیری نمادها روندی آگاهانه نیست بلکه برعکس از راه مکاشفه و یا شهود از دل ناخودآگاه تولید می ‌شوند. اغلب اوقات نمادها به طور مستقیم از رویاها تأثیر می‌ پذیرند که این گونه نمادها پر از انرژی روانی و دارای نفوذی جبری و مقاومت ناپذیر هستند.

شاید نمادهای پرچم هایی چون هلال احمر، صلیب سرخ، یونسکو و یونیسف نیز بدین گونه که ذکر شد به وجود آمده اند، که در این مقاله قصد داریم تا درباره ی نماد این پرچم ها و معنا و مفهوم آنها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، با ما همراه باشید…

معنا و مفهوم پرچم صلیب سرخ و هلال احمر:

نشان ‌های نهضت بین ‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر تحت کنوانسیون ژنو هستند که بر روی در وسایل نقلیه و ساختمان‌ ها و غیره توسط پزشکان و سایر افرادی که اقدامات بشر دوستانه انجام می ‌دهند نصب می ‌شوند تا شناسایی شوند و از حملات نظامی در امان بمانند.

وبسایت: هلال احمر

صلیب‌ سرخ و هلال ‌احمر بین‌المللی، بزرگترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهان محسوب می ‌شوند.

امروزه یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌ های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور آن هم در سطح بین المللی، وضعیت جمعیت ملی هلال ‌احمر و صلیب‌ سرخ و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن‌ ها است.

پرچم صلیب سرخ جهانی

نشان صلیب سرخ یک سال بعد از تاسیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در شهر ژنو در سال 1864 به تصویب رسید. آن هم به احترام هنری دونانت بنیانگذار کمیته جهانی که یک تاجر سوئیسی جوان بود، طرح این نشان از برگرداندن رنگ پرچم سوئیس گرفته شد. پس از آن در کنفرانس ژنو در سال 1906، تاکید شد که این نشان با اعلام بی طرفی و بدون هیچ وابستگی مذهبی و جناحی، و با تغییر رنگ نشان ملی و پرچم کشور سوئیس طراحی و درست شده است و به عنوان نشان رسمی سازمان تصویب شد.

پیشنهاد مطالعه: در چه مراسم هایی از پرچم کشور استفاده می شود

در 1876 میلادی، دولت عثمانی (تركیه) به جای استفاده از نشان صلیب سرخ از معكوس رنگ های پرچم خود، یعنی هلال ماه قرمز رنگ (هلال احمر) در زمینه سفید برای جمعیت ملی خود استفاده كرد. به این ترتیب از آن زمان به بعد در كشورهای اسلامی به جای صلیب سرخ، هلال احمر به عنوان نماد این سازمان به كار گرفته شد. که در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت ایران در 1359 خورشیدی با ارسال نامه ‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام كرد كه استفاده از شیر و خورشید سرخ را به تعلیق درآورده است و به جای آن از علامت هلال احمر استفاده میكند.

به این ترتیب از آن زمان به بعد «جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران» به جمعیت «هلال احمر جمهوری اسلامی ایران» تغییر نام داد.

یونسکو و هدف از تاسیس آن:

نماد و پرچم یونسکو

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization، با عنوان مخفف یونسکوUNESCO ، عنوان سازمانی فرا ملیتی است که در راستای اهداف نظام فکری، در سال ۱۹۴۵ به عنوان یکی از اقمار سازمان ملل متحد تاسیس گردید.

هدف این سازمان کمک به «ایجاد صلح، ریشه کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفتگوی بین فرهنگی از طریق آموزش، علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات» به وجود آمده‌است و جانشین کمیته بین ‌المللی همکاری اندیشمندانه جامعه ملل است.

یونسکو ۱۹۳ کشور عضو رسمی و ۱۱ عضو وابسته دارد. اکثر دفاتر آن در پاریس و فرانسه مستقر است افزون بر این مراکز، دفاتر ملی و منطقه ای نیز وجود دارد.

اهداف اصلی سازمان یونسکو چیست:

1- توسعه که ورای تقاضای ساده پیشرفت مادی باید به طیف گسترده ‌ای از خواست ‌های انسان پاسخ گوید بدون آن ‎که میراث نسل‌ های آینده را به خطر افکند.

۲- برقراری فرهنگ صلح بر اساس آموزش مسئولیت شهروندی و مشارکت کامل در فرایند‌های دموکراتیک.

همچنین برای این ‎که صلح، پایدار و مورد قبول همه برقرار شود در دیباچه اساسنامه یونسکو آمده ‎است که کشور‌های امضا کننده این اساسنامه «مصمم‎ اند که دستیابی کامل و برابر به آموزش، پی ‎جویی آزاد حقیقت عینی، تبادل آزاد اندیشه ‌ها و دانسته ها را برای همگان تضمین کنند و روابط بین مردم خود را توسعه بخشند تا با درک متقابل و بهتر به شناختی دقیق ‌تر و حقیقی ‌تر از آداب و رسوم یکدیگر برسند».

پیشنهاد مطالعه: قدیمی ترین پرچم کشور جهان

 در مورد یونیسف بیشتر بدانید:

پرچم یونیسف

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، که در اولین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ 20 آذر 1325 (یازدهم دسامبر سال ۱۹۴۶) برای کمک به کودکان آسیب دیده از جنگ جهانی دوم و تامین غذا، دارو و لباس آنها تاسیس شد.

امروزه یونیسف بزرگترین نهاد بین‌المللی در حوزه کودکان است و در بیش از 190 کشور جهان در زمینه بهداشت و تغذیه، آموزش، مراقبت از کودکان و دسترسی به فرصت ‌های برابر برای کودکان فعالیت می ‌کند.

یونیسف با طیف وسیعی از مقامات دولتی، سازمان‌ های جامعه مدنی، رهبران مذهبی، دانشگاه ‌ها و بخش خصوصی همکاری می‌ کند. مهم ‌تر از همه اینکه، اقدامات و فعالیت‌ های یونیسف با کمک‌ های مالی داوطلبانه دولت‌ ها، بخش خصوصی و افراد و نهادهای نیکوکار در هر گوشه از جهان اجرا می ‌شوند.

در حال حاضر یونیسف ۵ اولویت اساسی را دنبال می‌کند:

۱) بقاء و رشد کودکان

۲) آموزش و تحصیلات پایه

۳) برابری جنسی

۴) حفاظت از کودکان در برابر خشونت، سوء استفاده و تجاوز

۵) HIV ایدز

یونیسف برای پیشبرد وضعیت مشارکت کودکان از روشهایی چون، مداخله مستقیم و قانونی گرفته تا آموزش و تحصیل و حتی تحقیق و جمع ‌آوری داده ‌های مورد اجماع استفاده میکند.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط: طهران پرچم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: