چاپ دیجیتال پرچم چیست؟

دسته بندی مقالات
1399.08.10
مطمئنا همه شما از دیر باز تا کنون با چاپ روی پارچه آشنایی داشته اید. شاید یکی از دلایل عمده […]

مطمئنا همه شما از دیر باز تا کنون با چاپ روی پارچه آشنایی داشته اید. شاید یکی از دلایل عمده چاپ با طرح و رنگ های متفاوت در دنیای مدرن امروز نیاز بشر به تنوع طلبی است. در گذشته ما فقط حق انتخاب محدودی در نوع نقش و نگار پارچه های چاپ شده را داشتیم. اما در زمان حال و در دنیای صنعتی و پیشرفته امروزی، ماشین آلات چاپ این امکان برای ما بیشتر فراهم کرده است تا بتوانیم با هر نوع سلیقه و نیاز مشتری، نقش مورد نظر را بر روی انواع پارچه های موجود پیاده کنیم.

به همین جهت یکی از مهم ‌ترین چاپ‌هایی که امروزه تحت عنوان چاپ روی اشیاء وارد کشور شده است تکنولوژی چاپ پرچم می باشد. که چاپ دیجیتال یکی از روش‌های مدرن چاپی روی پرچم ها است.

همه ی آنچه که باید درباره ی چاپ دیجیتال بدانید:

با دستگاه ‌های دیجیتال می ‌توان به سادگی و سهولت طرح‌ های کامپیوتری را روی پرچم چاپ کرد. در چاپ دیجیتالی پرچم، طرح‌ های کامپیوتری روی پارچه چاپ می ‌شوند. امروزه امکان چاپ بر روی انواع پارچه ها مقدور است، که بهترین نوع پارچه شناخته شده ساتن است. همچنین هیچ گونه محدودیتی در طرح و رنگ برای دستگاه های چاپ وجود ندارد.

بدین گونه که دستگاه های چاپ روی پارچه تا اندازه 160 سانتی متر نیز قابلیت طراحی و نقش زدن را دارند. و یکی از چاپ های مدرن امروزه که چاپ دیجیتال نام گرفته است، این امکان را فراهم آورده تا پارچه هایی با ابعاد 150 و 200 سانتی متر و پارچه های به صورت رولی و طاقه ای را به چاپ برساند.

پیشنهاد مطالعه: یک شرکت به چه پرچم هایی نیاز دارد

وقتی فرصت ندارید و زمان به معنی واقعی کلمه طلاست، چاپ دیجیتال پرچم بهترین گزینه برای صرفه جویی در زمان شماست. در کمترین زمان با بالاترین کیفیت پرچم به صورت دیجیتال چاپ می شود و در اختیار شما قرار میگیرد

ویژگی ها و مزایای چاپ دیجیتال پرچم:

از چاپ دیجیتال پرچم؛ در صورتی که تعداد چاپ محدود باشد (كمتر از ۲۰ عدد) يا تعداد رنگ چاپ زياد باشد، و همچنين در مواردي كه طرح داراي ترام باشد (عكس يا نوشته ي كم رنگ در پس زمينه)، جهت توليد پرچم استفاده می شود.

  • در چاپ ديجيتال از جوهرهاي سابليميشن و كيفيت چاپ با دقت ۱۲۰۰ DPI استفاده ميشود. زیرا که اين رنگها قابل شستشو هستند و دوام زيادي دارند.
  • در اين نوع چاپ پرچم از پلاتري مخصوص استفاده مي شود. بدین معنی که، طرح کار را مستقيماً از كامپيوتر دريافت کرده و برای چاپ روي انواع پارچه استفاده میشود. پس از چاپ، پارچه وارد محفظه ي خشك كننده مي شود. و در نهایت بعد از خروج از محفظه پرچم آماده ي استفاده است.
  •  چاپ ديجيتال بر روی انواع پارچه هاي ساتن انجام مي شود چون ساتن در مقابل حرارت دستگاه پلاتر تغییر رنگ نخواهد داد. اما در پارچه هاي جير امكان چاپ ديجيتال وجود ندارد، چرا که پارچه هاي جير نسبت به حرارت حساس بوده و تغيير رنگ مي دهند. بنابراين پارچه های جیر براي چاپ ديجيتال مناسب نمي باشند.

چاپ پرچم برای مواردی از قبیل تيراژ بالا، تعداد رنگ كم، عدم محدوديت زمان و نياز به چاپ بر روي پارچه جير مناسب نیست. و بهترین گزینه ی چاپ برای موارد ذکر شده چاپ سیلک می باشد.

 

نتیجه اینکه:

عملیات چاپ باید به گونه ‌ای صورت گیرد که عوامل محیطی روی طرح و رنگ آنها تاثیری نداشته باشد. همچنین کیفیت چاپ پرچم در سایز و انواع مختلف (پرچم تشریفات، پرچم رومیزی، پرچم مذهبی) باید مهم تلقی شود و حتی باید به موارد استفاده آنها نیز توجه شود.

گردآوری شده توسط: طهران پرچم